Wstęp:
Trafił do mnie z objawem nie włączania oraz nie wykrywania baterii Laptop Toshiba Satellite A300D-16W. Jest to dość leciwa ale wciąż dająca radę konstrukcja, tym bardziej że już po pewnej modernizacji – na pokładzie był 256GB dysk SSD, co jest dużym atutem. Laptop jest wyposażony w procesor AMD Athlon X2 Dual-Core QL-62 oraz 4 GB RAM.
Pierwsza usterka była dość szybka do zdiagnozowania i komputer zaczął się uruchamiać. Powód był dość prozaiczny, coś w sensie zawieszenia płyty głównej. Czasem spotykane prze zemnie w Toshibach, należy wówczas wyłączyć komputer wyjąć baterie i uruchomić z zasilacza, a następnie wyłączyć i włożyć baterię. Po uruchomieniu komputer dmuchał dość ciepłym powietrzem. Postanowiłem go rozkręcić i sprawdzić układ chłodzenia, odkurzyć oraz wymienić pastę termoprzewodzącą.
W rzeczywistości sprzęt niestety nie był najprostszy w rozkręceniu, tak więc zabierając się za czyszczenie należy wygospodarować około 1,5h.
Rozkręcenie laptopa
Aby dostać się do procesora pokonałem ponad 40 śrubek. W celu rozkręcenia obudowy należy:
- Wyjąć baterię (to zawsze zalecam przy robieniu czegokolwiek przy komputerze) i wykręcić śrubki które są pod nią (trzy z nich trzymają maskownicę klawiatury).
- Podważamy i wyjmujemy maskownicę.
- Odkręciłem śrubkę trzymającą klawiaturę.
- Odkręciłem maskownice obu dysków twardych (tzn dysku i opcjonalnego drugiego), oraz klapkę RAMu.
- Odkręciłem i wyjąłem napęd optyczny.
- Wyjąłem klawiaturę (delikatnie odpinając taśmę sygnałową).
- Pod klawiaturą czekały na mnie kolejne 5 śrubek.
- Odpiąłem dostępne pozostałe taśmy sygnałowe.
- Próbowałem podważyć obudowę ale „coś” trzymało, jak się okazało pod folią opcjonalnego dysku były 2 kolejne śrubki (oczywiście wystarczyło je zauważyć…a nie przegapić jak ja 😉 ).
- Odpinamy od dołu laptopa kolejne złączki i możemy otwierakiem rozpiąć górny kadłubek.
- Odkręcamy 5 śrubek od układu chłodzenia (warto w tym miejscu postępować wg numerków na ramionach i odkręcać po pół obrotu aby nie uszczerbić procesora). Odkręcamy jak widać na zdjęciu prawy górny, lewy górny, dolny oraz przy kolejnym układzie prawy górny i prawy dolny i tak powtarzamy aż układ chłodzenia odejdzie.
Czyszczenie układu chłodzenia
Po odkręceniu układu chłodzenia zaschnięta pasta termoprzewodząca zadziałała troszkę jak klej.
Należało delikatnie rozdzielić oba elementy. W tym momencie nawet ucieszyłem się że pasta była zaschnięta niczym gips i należało ją wymienić- bo przynajmniej nie była to praca na marne. Układ chłodzenia i procesor przemyłem wacikiem nasączonym izopropanolem, odczekałem aż odparuje. Na układzie przy procesorze był zastosowany termopad o grubości 1mm. Jak zawsze bywa przy demontażu układu chłodzenia należy założyć nową pastę i nowy termopad. Dociąłem z paska kwadrat o wymiarach ok 8x8mm i przyłożyłem do układu chłodzenia (ówcześnie zdejmując folie ochronną). Na procesor nałożyłem nie co pasty termoprzewodzącej i w kolejności odwrotnej do demontażu zacząłem skręcać laptopa.
Na koniec wyczyściłem klawiaturę i zakamarki przy pomocy pędzelka, sprężonego powietrza i żelu (galarety)
Posumowanie:
Toshiba Satellite A300D-16W, jest ciekawą konstrukcją pod względem prac serwisowych, przystępując do rozkręcenia laptopa należy zaopatrzyć się w kilka narzędzi. Śrubokręt krzyżakowy, plastikowe otwieraki, pasta termoprzewodząca, termopad – w przypadku tego laptopa o grubości 1mm. Pozostałe narzędzia to puszka sprężonego powietrza, oraz izopropanol do wyczyszczenia powierzchni stykowych.
Aby zilustrować cały proces naprawy, na zakończenie zapraszam do obejrzenia zdjęć z postępów prac: