Wstęp:

Artykuł z tej naprawy tak naprawdę miał nie pojawić się na tej stronie, ponieważ sama praca miała dotyczyć tylko montażu dysku SSD i zainstalowania systemu operacyjnego w Lenovo G550.

Problem:

Po instalacji systemu zauważyłem, że w komputerze ciągle pracuje wentylator, a wylatujące powietrze jest dość ciepłe. Postanowiłem przyjrzeć się problemowi bliżej. Pierwsze pomiary temperatury pod maksymalnym obciążeniem procesora wskazały temperaturę na poziomie 75-80o C, co jest zdecydowanie za wysoko.

Potrzebne narzędzia:

W celu rozkręcenia laptopa, aby dostać się do układu chłodzenia, potrzebujemy:
– śrubokręt krzyżak
– plastikowy otwierak

Natomiast do czyszczenia układu chłodzenia potrzebujemy:
– pędzelek
– sprężone powietrze
– pastę termoprzewodzącą
– alkohol izopropylowy
– patyczek kosmetyczny
– ręcznik papierowy
– przyda się również 1 termopad o wymiarach 1 x 1 cm i grubości 2mm

Na trzecim zdjęciu w zielonych kółkach zaznaczyłem dwie śrubki pod którymi skrywa się dysk twardy.

Aby dostać się do układu chłodzenia w Lenovo G550, należy odkręcić 3 śrubki zaznaczone na czerwono.

W kolejnym kroku odkręcamy wentylator, przykręcony również trzema śrubkami, oraz wypinamy zasilanie wentylatora (żółte kółko). Potem spokojnie możemy wyjąć wentylator.

Układ chłodzenia był dość mocno zapchany kurzem, więc po wyczyszczeniu postanowiłem sprawdzić stan pasty termoprzewodzącej pod radiatorem.
W tym celu odkręcamy 4 śrubki (na jedenastym zdjęciu) – jak zawsze ważna jest kolejność popuszczania śrubek aby nie ukruszyć rdzenia procesora. W Lenovo G550 robimy to (układając laptop jak na zdjęciu – radiator po prawej stronie) popuszczając po półobrotu prawą dolną śrubkę, lewą górną, prawą górną, lewą dolną – i powtarzamy czynność aż odkręcimy układ chłodzenia.

Po zdjęciu radiatora z procesora okazało się, że przeczucie było zasadne-pasta stwardniała niczym gips – taka pasta nie odprowadzała ciepła w żaden skuteczny sposób.

Po wyczyszczeniu chipsetu oraz procesora za pomocą patyczka kosmetycznego i alkoholu izopropylowego nałożyłem świeżą pastę termoprzewodzącą na bazie miedzi – taka pasta lepiej odprowadzi ciepło niż tradycyjna pasta. Na tym etapie należy również nałożyć na radiator świeży termopad.

Na dwóch ostatnich zdjęciach widać, że wymiana pasty i czyszczenie układu chłodzenia przyniosły efekt. Temperatura oscyluje obecnie w granicy 50-55o C, a więc spadła o ok 25o C.

Strona Główna