Wstęp:

Komputer podczas pracy wyłączał się. Czasem pomagało podstawienie czegoś pod spód w celu zwiększenia przewiewu, ale było to rozwiązanie tymczasowe i dość prowizoryczne.

Potrzebne narzędzia:

Przystępując do czyszczenia układu chłodzenia warto zaopatrzyć się w następujące narzędzia:
– Sprężone powietrze (do przedmuchania wnętrza komputera)
– Pincetę (przy jej pomocy łatwiej będzie usunąć ewentualne kłaki kurzu, śrubki itp)
– Pędzelek (przy jego pomocy wyczyścimy między innymi łopatki wentylatora)
– Śrubokręt (do rozkręcania obudowy i układu chłodzenia)
Przy pracy wewnątrz laptopa warto jest zawsze wyjąc baterię, aby przypadkowo nie zrobić zwarcia.

Proces naprawy HP EliteBook 8440p:

Czyszczenie zaczynamy od wysunięcia czterech pinów blokujących klawiaturę (widoczne na drugim zdjęciu). Kolejną czynnością jest rozkręcenia obudowy od spodu (tu są również śrubki trzymające klawiaturę od spodu). W tym modelu laptopa dostęp do wentylatora i całego układu chłodzenia nie jest jeszcze najgorszy ale wymaga jednak poświęcenia trochę czasu, gdyż nie jest dostępny bezpośrednio od spodu.

Po odkręceniu klawiatury, wypinamy dwie taśmy z płyty głównej. Kolejną czynnością jest wyjęcie panelu dotykowego z pod ekranu, który zasłania nam wentylator. Po jego wyjęciu możemy odkręcić wentylator (3 śrubki). Tym sposobem dotarliśmy do samego radiatora, który jest przykręcony czterema śrubkami (zaznaczone na zielono) – tu warto jest odkręcać a właściwie popuszczać śrubki delikatnie i najlepiej na krzyż aby nie ukruszyć procesora (podobnie przy przykręcaniu), zadanie jest o tyle ułatwione, że producent wygrawerował numery w kolejności które śrubki należy dokręcać jako pierwsze, drugie itd.

Gdy już wyjmiemy cały układ radiatora, należy oczyścić go z kurzu oraz pozostałości pasty termoprzewodzącej. Ze względu na fakt, że w tym modelu laptopa oprócz pasty termoprzewodzącej producent zastosował dwa termopady – w zwązku z tym, przy wymianie termopadów należy zwrócić uwagę na ich grubość – nowe za cienkie nie będą stykały się z radiatorem, za grube mogą źle odprowadzać ciepło lub nawet uszkodzić chipset przy jego dokręcaniu. Kolejną czynnością jest wyczyszczenie powierzchni chipsetu/procesora z pozostałości pasty. Dobrze się sprawdza przy stwardniałej paście odrobina alkoholu izopropylowy- ale tylko odrobina!. Po wyczyszczeniu wszystkich elementów nakładamy nową pastę, nowe termopady i skręcamy komputer w odwrotnej kolejności.

Na zakończenie zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z prac przy HP EliteBook 8440p – Czyszczenie chłodzenia.

Strona Główna