Wstęp:

Laptop Toshiba Satellite C660-1WZ, trafił w celu reinstalacji systemu operacyjnego (na dysku były Linux – Ubuntu oraz Windows 7). Podczas kopiowania danych, zapaliła mi się „pierwsza czerwona lampka”,  niepokój wzbudził czas kopiowania 97 GB w ponad 7 godzin. Po zabezpieczeniu danych (myśląc że być może jest wiele małych plików podjąłem próbę reinstalacji systemu. Ona jednak też nie szła zbyt sprawnie. Zdecydowałem się poddać dysk rutynowej diagnostyce. Okazało się iż mimo stosunkowo nie dużego czasu pracy dysku opiewającego na  2251 godzin (czy jest to dużo?  Załóżmy codzienną pracę laptopa po 2 godziny dziennie i taki wynik osiągniemy już w 3 lata), ma on ponad 1300 relokowanych sektorów, a niestabilnych jest nie co ponad 1900.

Postępowanie w naprawie Toshiba Satellite C660-1WZ:

Zapadła decyzja zakupu nowego dysku do Toshiba Satellite C660-1WZ – oczywiście idąc z duchem czasu padło na SSD. Nie wspomniałem na początku artykułu że podczas pierwszego włączenia gdy otrzymałem komputer coś „zagrzegotało” w środku na ułamek sekundy (jakby coś dostało się w łopatki wentylatora).

Na drugi dzień kiedy laptopa przeniosłem w inne miejsce (widocznie podczas przenoszenia znów ten element dostał się w wentylator), charakterystyczny dźwięk ponownie pojawił się  na około 2-3 sekundy.) W taki sposób  z trywialnego reinstalowania systemu zrobiła się wymiana dysku oraz rozebranie laptopa, a jak się później okazało również czyszczenie układu chłodzenia. Aby rozkręcić Toshiba Satellite C660-1WZ, należy:

  1. Wyjąć baterię (zawsze bezpieczniej dla sprzętu gdy rozkręca się go bez baterii)
  2. Odkręcić jedną śrubkę, która trzyma klapkę pod którą jest RAM i dysk
  3. Pod odkręconą ramką czeka na nas kolejna śrubka
  4. Odkręcić pozostałem 13 śrubek od dołu laptopa
  5. Odwracamy laptopa, odpinamy maskownicę klawiatury i odkręcamy 4 (tu były 3 śrubki)
  6. Wypinamy klawiaturę
  7. Pod klawiaturą odkręcamy 3 kolejne śrubki
  8. Plastikowymi otwierakami rozdzielamy obie części

Po rozdzieleniu obudowy można zauważyć urwany element, jak się okazało to on dostal się do wentylatora. Po ściągnięciu wentylatora okazało się że cały radiator jest zakurzony. Trzeba było go odkurzyć.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z naprawy Toshiba Satellite C660-1WZ.

Strona Główna